Orhantiring 101 / Oryantiring Antrenmanı

Siz hiç havuza girmeyen bir yüzücü, atletizm sahasında koşmayan bir atlet gördünüz mü ? Herhangi bir alanda gelişim göstermek istiyorsanız o alanın gerekliliklerini yerine getirmeniz ve o alan özelinde pratik yapmanız gerekir. Örneğin sınava hazırlanırken soru çözmeniz, bisiklet kullanmayı öğrenirken bisikletin üzerinde zaman geçirmeniz gerekir. Sınava hazırlanırken soruları yanlış yaparak, bisiklet sürmeyi öğrenirken düşerek, dengenizi kaybederek gelişim gösterirsiniz ve zamanla öğrenme sürecini tamamlarsınız. Hiçbir alan yoktur ki kendinden bağımsız aktiviteler yapılarak gelişim sağlansın. Oryantiringin temelinde de gelişim göstermek için harita antrenmanı yapmak vardır. Nasıl soru çözmeden sınavda başarılı olmak hayalse, harita antrenmanı yapmadan oryantiringde başarılı olmakta hayaldir. Bu yazdıklarım aslında herkesin bildiği gerçekler fakat ülkemizde fiziksel olarak gelişimin önemli olduğunu dayatan bir sistem olduğu için çoğumuz uygulamada çok eksik kalıyoruz. Bu konuyu konuştuğum sporculara çok basit bir soru soruyorum ve genel olarak aramızda geçen konuışma şu şekilde oluyor ;

Orhan : Hangi sporu yapıyorsun ve başarılı olmak istiyorsun ?

Sporcu : Oryantiring .

Orhan : Haftada kaç saat koşuyorsun, kaç saatini oryantiringle ilgilenerek geçiriyorsun ?

Sporcu : 7 saat koşuyorum , belki 40 dk oryantiring antrenmanı yapıyorum.

Orhan : Hangi sporu yapıyorsun ve başarılı olmak istiyorsun ?

Sporcu : ıııı….

Evet bu sporcunun oryantiringle ilgilendiğini söylemek zor ama ne yazık k i ülkemizdeki çoğu sporcunun vereceği cevap aynıdır. Bizde genel olarak haftada kaç km yaptığımız, 3 km , 5 km en iyi derecelerimiz sorulur ve konuşuluır. Burada bir yanlış anlamanın önüne geçmek istiyorum, kesinlikle fiziksel antrenman oryantiringin %50 sini oluşturuyor ve işin atletizm kısmı üzerinde de çok yoğunlaşmamız gerekiyor. Fakat ben kendimi atletizm konusunda yetkin görmediğim için sadece oryantiring çalışmaları üzerinde duracağım. Yoksa fiziksel antrenmanların ve özelliklerin önemi tartışmaya açık bir konu değil zaten.

Antrenman yarışa zihinsel ve fiziksel olarak hazırlanma sürecidir, bizler haritayla iç içe olmadan, sadece 3-5 defa haritayı elimize alarak oryantiring sporunda başarıyı yakalayamayız. Yarış esnasında yaşayabileceğimiz tüm duyguları antrenmanda yaşamamız gerekir, bu sayede yarışta aynı durumla karşılaştığımızda aldığımız zararı en aza indirerek durumu atlatabilelim.  Antrenmanda yaptığımız hatalar ve sonrasında yaptığımız analizler bizleri öğrenme yoluna sokacaktır. Yarışmacı kişiliğimiz gereği her antrenmanda mükemmel performans sergilemeye çalışırız ve bunun aksi olduğunda sanki her şey bitmiş gibi üzülür ve hatamızla yüzleşmek istemeyiz. Halbuki her şeyin başladığı nokta antrenmanda yaptığımız hatalardır. Yaptığımız hatanın nedenini bulabildiğimiz sürece çözümünü üretebiliriz. Ben burada bu hatayı yaptım bir daha yapmam deyip geçmek kalıcı bir çözüm sağlamayacaktır. Antrenmanları ciddiye almakla, öğrenmek için koşmak arasındaki dengeyi yakalamak kolay olmayabilir fakat bu dengeyi yakaladığımızda antrenmanlar çok daha verimli hale gelecektir.

Oryantiring antrenmanın en faydalısı fiilen doğada yaptığımız antrenmandır fakat her zaman bu imkana sahip olamayabiliriz. İnternet üzerinden ulaşabileceğiniz sayısız harita , eğitim yazıları ve yarışma videoları var. Bütün bunlar oryantiring ve haritayla sürekli iç içe olamanızı ve zihninizi sürekli hazır tutmanızı sağlar. Rotaları inceleyin, gözlerinizi kapatıp orada koştuğunuzu hayal edin, düşün , kalkın, haritanız ıslansın, başka bir yarışmacıdan etkilenip hata yapın, yanlış rotayı seçip fazladan tırmanın , yanlış ayakkabı seçin, kapalı sokağı fark etmeyin …. ama bunların hepsini mümkün oldukça hedef yarışınızdan önce yapın.  Bu hataları masa başında otururken zihninizden bile yapsanız emin olun inanılmaz bir farkındalık yakalayacaksınız ve yarışırken çok daha uyanık olacaksınız. Tabi ki yarış koşarak da birçok tecrübe kazanırız fakat yarışta herkes en yüksek performasını sergilemek ister buda antrenmanlardan alınan verimle doğru orantılıdır. Oryantiring sporunda hatayı sıfırlamak mümkün değil fakat en aza indirmek her zaman mümkündür.

Herkes hata yapar ama hatadan en erken dönen kazanır, birinciyle onuncu arasındaki fark budur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir