Orhantiring 102 / Yarışmaya Hazırlık

Serinin ikinci yazısında oryantiring yarışına yönelik hazırlık hakkında bir yazıyla devam ediyoruz. Her sporun kendine özgü yarış hazırlık süreçleri vardır , oryantiring sporuda hem fiziksel hemde zihinsel hazırlık süreçlerini içerir.   Bu yazımda bir öncekinde olduğu gibi oryantiring teknik kısmına odaklanacağım. Bizler yarışma parkurunu önceden göremiyoruz, parkuru gördüğümüz anda süremiz başlamış oluyor ve o dakikadan sonra hazırlık değil performans sergilemek önemli oluyor. Yarışmanın yapılacağı yerin yapısına hakim olmak her zaman avantaj sağlar.Ne kadar parkuru görmesek de yarışma alanının haritası hakkında genel bir bilgiye her zaman sahip olabiliriz.

1 – Yarışma alanının eski haritaları var ise internet üzerinden bu haritalara ulaşıp sonrasında çeşitli parkurlar planlayarak zihinsel olarak yarışmaya hazırlanabilirsiniz. Ne kadar çok farklı hedef türü planlayıp incelerseniz yarışma anında o kadar rahat ve emin olursunuz.

2 – Çeşitli uygulamalardan yarışma alanının sokaklarını, genel arazi yapısını inceleyip yarış öncesi önemli analizler yapabilirsiniz. Alana fiilen girmek yasaktır fakat dijital ortamda sokakları veya eş yükselti eğrilerini görebilirsiniz. Bu çalışma yarış öncesi size önemli ölçüde bir güven aşılar.

3 – Yarışmaya benzer arazilerde antrenmanlar yapmanız hem fiziksel hemde zihinsel olarak sizi hazırlayacaktır. Örneğin, yarışma yükseltinin fazla olduğu bir arazide ise sizin yakınınızda bulunan bu tip arazide antrenman yapmanız veya tepe antrenmanları yapmanız performansınızı olumlu yönde artıracaktır. Tam tersi olarak , ormanda gerçekleşecek bir yarışmaya şehirde antrenman yaparak hazırlanırsanız istediğiniz sonuçları elde edemeyebilirsiniz.

4 – Yarışma simülasyonları yapmak. Katılacağınız yarışmanın programını önceden tecrübe etmek size büyük artılar sağlayacaktır. Yarışmalarda tüm gücümüzü kullanarak şuyoruz o yüzden sürekli orta tempoda koşulan oryantiring antrenmanları yarışma performansınıza beklediğiniz etkiyi yapmayabilir. Siz yarışmadaki gibi hızlı koşarak oryantiring antrenmanları yapmazsanız o hızda nasıl hatalar yaptığınızı bilemezsiniz ve doğal olarak hatalarınızı düzeltemezsiniz. Benim kendi uyguladığım sisteme , haftada en az bir kez yarış temposunda oryantiring veya haritaya ulaşamadığım durumlarda , yarışma arazisine benzer arazilerde yarış temposunda koşuları ekliyorum.

 

5 – Yarışma programına uyum sağlamak. Katılacağınız yarışmanın kaç gün süreceğini göz önüne alarak , antrenman programınızda değişiklikler yapmalısınız. 5 gün sürecek bir yarışma için antrenman döneminde buna benzer art arda sürecek eforlar sergilerseniz yarışmada hissedeceklerinizi önceden tecrübe etmiş olursunuz. Uzun mesafeden sonra kısa mesafe yarışması varsa size antrenmanlarınızı buna uygun olarak planlarsanız yarışma programına daha hazır hale gelirsiniz. Üst üste yarışmanın size vereceği yorgunluğu, vücudunuzda hem zihinsel hemde fiziksel olarak meydana gelecek değişiklikleri önceden gözlemlemek yarışma günü için tedbirlerinizi almanıza yardımcı olacaktır.

Söz ettiğim bu noktaların hepsi için geçerli olan ve atlanmaması gereken bir konu daha var. Bu planladığınız hedeflerin sadece sizi yarışa hazırlamak için olduğunu unutmamak gerek. Aksi takdirde yarışma anında , önceden hazırladığımız parkuların etkisinde kalarak yanlış kararlar vermenize sebep olabilir. Örneğin bir yarışma alanının eski haritasında analiz yaptığınızı ve uzun süreler bunun üzerinde çalıştığınızı düşünün. Asıl yarışmada benzer bir hedefler karşılaştığınızda önceki çalışmalarınızın etkisinde kalmamanız gerekir. O hedefi tamamen yeni görüyormuşsunuz gibi tekrar düşünerek rota seçmeniz gerekir. Peki önceden niye çalıştık o kadar diyebilirsiniz , önceki çalışmalar haritanın kaba yapısına aşina olduğumuz için harita okuma hızınızı siz fark etmeseniz bile artıracaktır ve karar verme sürecini hızlandıracaktır.

Serinin devamında görüşmek üzere..

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir