Orhantiring 104 / Bölüm 1 / En Az Hata Yapan Kazanır!

Oryantiring sporunun ana amacı harita üzerinde işaretlenmiş noktaları en hızlı şekilde bularak bitiş noktasına varmaktır. Kontrol noktalarını en hızlı şekilde bulmak için az hata yaparak bitiş noktasına gelmelisiniz. Bu yazımda hata kavramından bahsederek hatasız koşmak üzerine bazı noktalara değineceğim.

Oryantiring sporunda kullandığımız harita yüzlerce farklı sembolün belirli kurallar çerçevesinde bir araya gelmesiyle oluşur. Sporcular bu sembolleri görür, yorumlar ve kontrol noktalarına en hızlı şekilde varmak için kullanırlar. Tabiki bu yorumlama ve kullanma kısmı her zaman sporcunun istediği şekilde ilerlemez. Parkur boyunca sporcular yorgunluk, hava şartları vb. gibi olumsuz etkenler yüzünden haritayı yanlış yorumlayarak “hata” yaparlar. Bu hatalar yarışma sonuçlarınızı doğrudan etkiler ve performansınız hakkında size veri sağlarlar. Her sporcunun her parkurda yaptığı hatalar malesef oryantiring sporunun vazgeçilmezleridir.

“Ben çok hata yaptım, o hata yapmamış o yüzden beni geçti ” gibi sözleri hem çok duymuş hemde çok söylemişsinizdir. Sizinle yarışan tüm sporcular mutlaka hata yapmıştır fakat fark yaratanlar hatanın farkında olanlardır. Bir diğer değişle en kötü durum yapılan hataya rağmen normal şekilde koşmaya, hareket etmeye devam etmektir.

Konunun çok havada kalmaması için bir örnek vererek konuyu gerçeğe uyarlamak daha iyi olacak sanırım. Biraz da zihnimizde oryantiring yapalım. 3 numaralı hedeften 4 numaralı hedefe gittiğinizi düşünelim. 4 numaralı hedef çukurun içindeki büyük kayada fakat siz 200m öncesinde, haritada çizilmeyen küçük bir yükseltideki, hafiften büyükçe bir kaya parçasında hedefi aramaya başladınız. Aslında bu hatayı sakin olup, kontrollü davranarak, mesafe kontrolü ve hissiyatı, bilgi kartı kontrolü, araziye özel çizim bilgisi ( hangi büyüklükte ki haritaların çizildiği) gibi noktalara odaklanarak toparlamak mümkün olabilir. Genel olarak sporcular tarafından yapılan ise paniğe kapılarak hatada ısrarcı olup, çok daha fazla zaman kaybına sebebiyet vermek oluyor. Aslında bu gibi kritik durumlarda akıllıca davranmak sıralamanızı yükselterek sizi başarıya ulaştıracaktır.

Ali hatasının farkına varıp gerekli kontrolleri yaparak hedefi erken aradığının farkına varıyor fakat Yusuf hatasına farkına varmayarak hata ısrarcı oluyor ve orada debelenerek hem enerjisini hem motivasyonunu hemde dakikalarını boşa kullanıyor. Ali hata yapsa bile bu hata 1 dk yı geçmiyor, Yusufun inatçılığının cezası ise 4-5 dk civarında oluyor. Yaşadığı ekstra fiziksel yorgunlukda yanında cabası.

Oryantiring sporunda hiçbir sporcu yoktur ki hatasız bir parkur koşsun. Sporcuların seviyelerine göre yaptıkları hatalar değişir. Kimisi haritaya baktığında o hatayı yapabileceğini hissediyor ve en başından buna göre hareket ediyor. Kimisi 200m öncesinde 30 saniye harcıyor ve bulamayınca “Rota tekrar oluşturuldu” diyerek hatadan dönüyor. Kimisi de “Bu hedef orada olmak zorunda” diyor ve gerisi hepimizin yaşadığı hikaye. Hedefler arazide bizden kaçmıyor, eğer hedef belirgin bir nokta ise ve bulamamışsanız hata yapmış olma ihtimaliniz çok ama çok yüksek. Haritayla araziyi eleştirirken “Burdaki kaya bu olsa,tepede bu olabilir, yok yok bu yol diğer yolmuş” dediğinizde sağ çekip durmak en iyisi, çünkü büyük ihtimal yanlış yerdesiniz. Doğru yerde olsanız bile emin değilsiniz, bu sizi hataya sürükler. Emin adımlarla ilerlemediğiniz sürece hata her zaman bir adım ötede sizi bekliyor olacak.

Oryantiring sporunda yapılan çeşitli hataları, sebepleri ve çözüm yollarını Bölüm 2 ye sakladım. Yakında sizlerle paylaşacağım, takipte kalın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir