Öncelikle, Planla, Gerçekleştir

Buraya içerik eklemeyeli bayağı bir süre oldu. Bu süreçte bazı kararlar alıp, farklı alanlarda kendimi geliştirmeyi hedefledim. Bu hedeflerime ulaşmak için planlar yaptım ve bu planları gerçekleştirmek için harekete geçtim. Bu kararlarım sporla ilgili değildi, daha çok iş kariyerimle ilgili kararlar aldım. Tabi ki bu süreçte spor hayatımdan hiçbir zaman çıkmadı, profesyonel anlamda olmasa da belirli bir düzeyde kalmak için spor yapmaya devam ettim. Mezuniyet sonrası aklıma yerleşen belirsizlikleri büyük orandan çözdüm ve performans düzeyimi artırmak için çalışmalarımı hızlandırma kararı aldım. Peki o kadar iyi bir seviyedeyken neden ara verdin ve neden bu kararı şimdi aldın diye sorabilirsiniz. Bu durum benim içinde kolay olmadı, mücadeleci yapım her ne kadar yarışlara katılmak istese de geleceğim hakkındaki endişeler ve bunun sonucu olan fiziksel yorgunluk beni üst düzey antrenmanlardan uzaklaştırdı. Ne mutlu bana ki, sporcu ruhum kaybolmamış ve beni bir bumerang gibi sporun göbeğine taşıdı 🙂

Bazı şeyler yoluna girdiğine göre, spor yapıyorum demek yerine antrenman yapıyorum kavramını kullanabilirim. Bu sayfadaki yazıların çoğu üst düzey yarışlar veya zorlu antrenmanlarla ilgili yazılar. Fakat bundan sonraki yazılar o seviyelere nasıl çıktığımı ve bu süreçte yaşadıklarımı ele alacak.  Bulunduğum orta seviyedeki performans düzeyini yukarılara taşırken yaşadıklarımı güncel olarak sizlerle paylaşacağım. Bu süreçte yazacaklarımın çoğu sporcu için daha uygulanabilir ve gerçekçi olacağını düşünüyorum. Çünkü ben üniversite döneminde antrenman yaparken, zaman ve mekan sıkıntım çok fazla yoktu, bu yüzden sınırlarımı zorlamak için imkanım vardı. Şu anda bir işim var ve tüm günüm çalışarak geçiyor. Yani aslında zamanım yok, antrenman yapmak için bir alanım yok, antrenörüm yok gibi daha nice ”yok” kelimesinin içinde olduğu bir sürecin ortasındayım bende. Bu süreçte, bu kısıtlı zaman ve mekan algısını değiştirmeye çalışarak performansımı yukarılara taşımaya çalışacağım. Aslında imkanların yanı başımızda olduğunu göstermeye çalışarak, engelleri basamak yapmayı hedefleyeceğim. Yegane amacım bu engelleri sizlerin de birer basamak olarak kullanmanızı sağlamak veya bakış açınızı bu yönde değiştirmek olacak.

Fiziksel ve zihinsel olarak tamamen şeffaf paylaşımlar yapmaya çalışacağım. Antrenman programlarımı, hissettiklerimi, kolay ve zorlu yanlar gibi yaşadığım sürecin tamamını sizlerle paylaşacağım. Bu paylaşımlarımın gerek genç yaşlarda çeşitli şampiyonları hedefleyen sporculara için gerekse iş hayatının yoğun temposunda spor yapmaya fırsat bulmayan sporseverlere için farklı bir bakış açısı getirmesi dileğiyle. Antrenmanlarım dışında, hedeflediğim diğer konular hakkında da yazılar yazarak hem kendi gelişimimi takip edebileceğim hem de ilgili olanlar için farklı bakış açıları getirebileceğim bir seri oluşturmayı planlıyorum.

Geliştirmek istediğim ve  hedeflediğim 5 alan var. Bu alanların içeriğini detaylı olarak tabloya işlemedim çünkü o zaman benim için pek bir gerçekçiliği olmuyor. En azından o gün içinde bu 5 alana dokunacak aktiviteler yapmaya çalışacağım. Rutin oturduğunda, belki içerikleri detaylandırmaya başlarım ama şimdilik bu 5 alan benim için öncelikli ve yeterli. Yarın yeni bir hafta başlıyor, plan çeteleleri oluşturulsun ve ana hedefler yazılmaya başlansın o zaman.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir